Odstranění zubního kamene u psů

VETERINÁŘ RADÍ : Vznik zubního kamene může způsobit zdravotní komplikace

Kladete si otázku, proč Vašemu pejskovi či kočičce je cítit nepříjemný zápach z tlamičky ? Není Vám příjemná „pusinka“ od zvířátka, které nemá zrovna nejvoňavější dech ? Navštivte Veterinární ambulanci MVDr. Borise Semana v Brně na Vinohradech a vyčistěte ultrazvukem, nejmodernější metodou v oblasti veterinárního lékařství, zuby Vašeho psa či kočky – postaráte se o zdraví Vašeho zvířátka a navíc společně strávené chvíle budou příjemnější. 

Proč tedy vyčistit ultrazvukem chrup Vašeho psa či kočky v rámci odborné veterinární péče ?

Péče o chrup zvířete veterinárním lékařem patří mezi základní oblasti péče o zdraví. Mnoho majitelů nejen psů, ale i koček se ptá samo sebe nebo svého okolí odkud tedy nepříjemný pach z tlamičky psa či kočky pochází a jak se mu bránit.  

Odpovědí na původ nepříjemného pachu z tlamy může být hned několik :

  • Onemocnění zažívacího traktu psa či kočky, to jest se žaludku, nebo střev. Tento zápach z tlamy je citelný jen ve výjimečných případech a vyskytuje se zejména u žaludečních vředů nebo gastritid, tedy u zánětů žaludku zvířat. V těchto případech je vždy nutné celkové vyšetření veterinárním lékařem tak, aby se příčina problému, tedy v tomto případě onemocnění zažívacího traktu zvířete, odstranila. 
  • Onemocnění v dýchacích cestách kočky či psa. Zde se zápach projevuje rovněž pouze výjimečně hlavně u různých, zejména hnisavých pneumonií, tedy zánětů plic. Záněty plic u psů a koček jsou rovněž závažným onemocněním, které si vyžaduje odborné veterinární vyšetření a léčbu. Máte-li podezření na poškození zdraví Vašeho pejska či kočičky právě v oblasti dýchacích orgánů, neváhejte a absolvujte odborné veterinární vyšetření za účelem stanovení diagnózy a nejvhodnější veterinární léčby.
  • U psů může být zápach z tlamy způsoben rovněž častým olizováním řitního otvoru – pes takto činí proto, že jej řitní otvor pálí, svědí či přímo bolí, což bývá velmi často způsobeno ucpáním mazových žlázek. V tomto případně rozhodně nepromeškejte návštěvu veterináře, aby nedošlo k zánětům až zhnisáním : v takových případech může být veterinární ošetření a následná léčba mírně komplikovaná s ohledem na umístění těchto zhnisaných či zanícených míst zejména, pokud si zdravotní stav již vyžaduje chirurgický zákrok.
  • Nejběžnější příčinou zápachu z úst je pak jak u psů, tak i u koček problém přímo v dutině ústní. Tento problém se může vyskytnout při hnisavém zánětu mandlí, tedy angíně, avšak nebo nejčetnějším problémem je zejména paradentóza v různých stadiích – paradentóza v ústní dutině zvířat je jedna z nejčastějších příčin chronických zdravotních problémů, které, zanedbá-li se odborná veterinární péče, mohou výrazně zkomplikovat zdraví.

Jak zabránit vzniku paradentózy u zvířat a jakým způsobem umí veterinární lékařství pomoci ?

Zubní kámen u psů je třeba odstranit tak, abychom předešli zdravotním komplikacím zvířete - na obrázku pudl 13 let před veterinárním zákrokemVeterinární lékař ví, že paradentóza je u psů i koček, podobně jako u lidí, zánět dásní, který je zpravidla způsobený zubním kamenem. Zubní kámen u psů i koček je jedním z nejčastějších onemocnění psů a koček v oblasti ústní dutiny, které si vyžaduje odborné stomatologické veterinární ošetření.

Paradentóza není nebezpečná zápachem z tlamy zvířete, i když se to občas lidem v okolí takhle postiženého pejska, nebo kočičky z může zdát, nýbrž tím, že vlivem paradentózy se obnažují krčky zubů a ty se časem v důsledku nedostatečného usazení v kosti čelisti začnou kývat. Zvíře, tedy kočka nebo pes, počíná trpět nejen tím, že zanícená tkáň je bolestivá, ale zejména tím, že samotné kývání zubů způsobuje zvířeti bolest – to však stále není vše, co zákeřná paradentóza u zvířat může mít na svědomí.

Jaký má vliv neléčený zubní kámen u psů a koček na zdraví ?

Neléčený zubní kámen u zvířat často způsobuje výrazné poškození spodní části zubů a má za následek ztrátu zubů a jak dáseň v důsledku zánětu otéká, kapsa okolo zubu se prohlubuje. Vrstva bakterií se roztírá při styku zvířete s potravou směrem dolů do kapsy zubu a následně rozpouští na dně kapsy pojivovou tkáň. V důsledku toho se kapsa zubu prohlubuje a vrstva bakterií může prorůst dokonce až do kořene zubu. Vlákna kořenového systému zubu zvířete se začnou poškozovat a čelistní kost eroduje, což má pro psa či kočku fatální následek, totiž ztrátu zubu spojenou velmi často s infekcí dásní, která se pak velmi rychle rozšiřuje. Spontánní krvácení dásní, tvorba hnisu,  vředů a zápach tlamy jsou pak již další příznaky paradentózy u psů a koček, které lze na nemocném zvířeti pozorovat.
Veterinární léčba paradentózy a zubního kamene u psů a koček a odstranění zubního kamene ultrazvukem

Z veterinární praxe víme, že nezanedbatelným aspektem paradentózy, tedy zánětu dásní u zvířat, je také skutečnost, že zubní kámen u koček a psů je, podobně jako u lidí, ideálním živným prostředím pro různé druhy nebezpečných bakterií, které se poškozenými dásněmi dostávají do krevního oběhu zvířete. Usazování těchto bakterií v orgánech zvířat, zejména v srdci a ledvinách, je pak jedním nejnebezpečnějších sekundárních projevů paradentózy, neboť zde velmi často způsobují vleklé záněty, které mohou přerůst až do omezení funkce orgánů Vašeho domácího miláčka : – různé šelesty na srdci v důsledku nedomykavostí chlopní, kardiovaskulární onemocnění psů a koček v pokročilejším věku nebo omezení filtrační funkce ledvin.  Nejen z těchto důvodů je důležité paradentóze v ústní dutině zvířátek předcházet.

V čem spočívá prevence paradentóz u psů a koček v rámci veterinární péče ?

  • Enzymatickém odstranění ještě nemineralizovaného plaku ze zubů zvířete, které je potřeba vykonávat denně, minimálně však každý druhý den, neboť právě přibližně po 48 hodinách se plak počíná na zubech psa mineralizovat.
  • Mechanickém odstranění již mineralizovaného zubního kamene v tlamě zvířete. Mineralizovaný zubní kámen představuje jednu nejvýraznějších hrozeb pro zdraví Vašeho psa nebo kočky, neboť v tomto stádiu onemocnění může dojít k poškození dalších orgánů.

"Mineralizovaný zubní kámen se dá odstranit v rámci veterinárního ošetření pouze mechanicky, neboť žádné enzymatické přípravky zubní kámen u koček či psů nejsou schopné odstranit. V rámci veterinárního ošetření ústní dutiny Vašeho miláčka je nejvhodnější použít moderní ultrazvukové přístroje, které jsou dostatečně razantní vůči samotnému zubnímu kameni a současně při správném použití nepoškozují zubní sklovinu. "

Jaké jsou výhody odstranění zubního kamene psů a koček ultrazvukem ?

Výhody veterinárního ošetření ústní dutiny, resp. zubů psa či kočky ultrazvukem oproti mechanickému 'strhnutí' kamene spočívají v nižším poškození skloviny, která je pak méně náchylná na odvápnění a novou tvorbu zubního kamene. Pokud využijeme u zvířat pouze mechanického očištění zubů od zubního kamene, vystavujeme se podstatně vyššímu riziku vzniku mikrorýh na povrchu zubu zvířete, což má za následek efekt spíše opačný : V mikrorýhách na povrchu zubu se mohou lépe usadit bakterie odpovědné za vznik zubního kamene a celý proces jeho vzniku tím můžeme nepřímo podpořit zejména tehdy, pokud svého psa či kočku nesvěříme do rukou veterinárního lékaře.
 

Na naší veterinární ordinaci v Brně všem chovatelům psů a koček nabízíme veterinární stomatologickou prohlídku chrupu včetně odborné konzultace za účelem stanovení nejlepšího řešení problému v závislosti na postižení zdraví : samozřejmostí je moderní ultrazvukový přístroj k odstraňování zubního kamene. Tato vyspělá technologie je velmi podobná přístrojům, jaké používají „lidští stomatologové“ a i samotný zákrok je velmi podobný : na rozdíl od lidí jej však veterinární lékař provádí v celkové nebo alespoň částečné anestezii za účelem zajištění co nejlepšího výsledku tohoto veterinárního stomatologického výkonu a co nejvyššího komfortu.