Pozor na stres z ohňostrojů

Pozor na stres z hlasitých ohňostrojů

Hlavní problém u stresu až strachu z ohňostrojů u zvířat vyvolává především strach z hlasitých zvuků, ať již se jedná především o psy, rovněž tak se však můžeme s těmito projevy strachu a stresu setkat i u jiných druhů domácích zvířat : u koček, papoušků či fretek. Projevy jsou od nejlehčích po nejzávažnější, především, vyjma otřesu psychického či sluchového orgánu zvířete ty, které můžeme zevně pozorovat. Mezi nejčastější patří :

  • vyhledávání úkrytu, kdy se zvíře snaží ukrýt se před zdrojem hluku
  • nadměrná vokalizace (štěká, vyje, kňučí), 
  • nadměrný třes celého těla
  • naměrné slinění
  • odmítání vstupu do některých místností
  • narušený spánek, často z důvodu :
  • nadměrné kontroly prostředí a
  • nekontrolovatelné defekace

Projevy strachu zvířete z hluku, ohňostrojů či bouřky lze rozdělit do skupin dle intenzity :

1. Snaha o únik od zdroje huku a zvýšená vokalizace
V případě, že Váš pes či kočka zvládá stres z hluku pouze snahou o únik od zdroje hluku, případně jenom nadměrnou vokalizací, stačí si zvířátka nevšímat a snažit se chovat normálně tak, jako by se nic výjimečného nedělo. Velmi často se, zejména u psů, můžeme setkat s tím, že si prostřednictvím nestandardní situace vyžadují pozornost : nadměrná vokalizace se pak může i zvyšovat. Pokud se však vyvarujeme i my nestandardnímu chování, zvířátko se uklidní a celou situaci bude vyhodnocovat více klidně. Někteří psi se například snaží svého pána naopak bránit. Zvířátko však i v takovém případě lze tímto způsobem opět více sklidnit, kdy např. pes situaci vyhodnotí jako relativně neškodnou, což má za následek, že jeho stresové reakce opadnou.

2. Mírný až střední třes, zvýšená vokalizace
Velmi se osvědčilo vytvoření tzv. ´zóny klidu´ pro miláčky. Na vytvoření tohoto místa je nejvhodnější místnost bez oken z důvodu omezení hlučnosti a viditelných záblesků - z tohoto důvodu je v panelákových bytech nejvhodnější koupelna, případně vstupní chodba. Na tomto místě by se měl nacházet pelíšek, nebo komfortní matrace na které je zvíře zvyklé spát, míska s vodou, oblíbené hračky, případně žvýkací kosti, něco k snědku. Na toto místo je nejvhodnější miláčka přivykat minimálně týden před očekávanou zátěží (stresem), zejména pokud sjste tuto formu stresu pozorovali již v minulosti. V případě potřeby – projevů vyšší úrovně stresu až fobie by měl být majitel připraven tam strávit se svým miláčkem okamžiky vykazující nejvyšší úroveň hluku.

3. Vysoký stres, zvýšená produkce slin, zrychlený dech, zvýšená defekace, zvýšená vokalizace
Jestli Váš miláček projevuje vyšší úroveň stresu až fobii třesem, případně až slintáním,  pomočováním se a nezvladatelnou defekací, je nejvhodnější použít u něj samozřejmě už spomenutou ´zónu klidu´. Bohužel tyto projevy už nejsou zvládnutelné jenom pouhým  uklidňováním zvířete slovně, případně hlazením, ale je potřeba zapojit i pomocné terapeutické prostředky. Mezi tyto patří feromony a různé typy sedativ. 

Specifické feromony patří mezi přirozené „zklidňovače“, kterými komunikují zvířata mezi sebou : přípravky js obsahem feromonů lze běžně zakoupit ve formě obojků, výparníkú do elektrických zástrček, případně ve formě roztoků určených k aplikaci na hračky zvířete, čehož se využívá zejména u štěňat. Tyto feromony jsou schopny zvíře zklidnit zejména při projevech nižších stupňů úzkosti a stresu.

4. Nejvyšší stres, vysoká produkce slin, rychlý dech, znatelné bělmo, vysoká nekontrolovatelná defekace, často až bez vokalizace
V případě nejvyšších stupňú stresů a fobií je nejvhodnější použít sedativa, které pejska, nebo kočičku zklidní. Tato sedativa ve formě tablet, nebo gelů je vhodné podávat pouze po poradě s veterinárním lékařem. Ač je třeba myslet na to, že sedativa není vhodná podávat zvířatům, která mají problémy se srdcem, která tedy trpí kardiovaskulární onemocněním, nebo zvířatům výrazně starým z důvodu možného výskytu různých komplikací, vřele doporučuji konzultaci s veterinárním lékařem zejména tehdy, vykazuje-li Vaše zvířátko projevy středního a vyššího stádia stresu.

Rozhodně myslete na stres, kterému je Váš pejsek nebo kočka vystaven a snažte se učinit vše pro to, aby bylo Vaše zvířátko na ohňostroje a s tím související náročnou situaci připraveno předem !

Pevně věřím, že Vám těchto několik rad bude s to napomoci ke zdraví Vašich zvířátek.