Pohlavní dospělost psů a koček

Kdy mohu očekávat pohlavní dospělost psů a koček ?

Samotné hárání u psů prožívá jak fenka, tak ji její dvojnozí přátelé, tedy my, lidé. Každá fenka se s ohledem na svou povahu jinak chová a i samotný průběh tohoto procesu je individuální. Cyklus hárání u fenek je cyklický a opakuje se přibližně jednou za půl roku, na konci zimy nebo začátkem jara a koncem léta nebo začátkem podzimu. 

Celková délka projevů hárání se pohybuje přibližně okolo 14 - 21 dnů, kdy samotné první hárání u fenek se pak může odehrávat déle a můžeme pozorovat podstatně větší krvácivost; platí to však i naopak - krvácivost může být velmi slabá a délka hárání podstatně kratší. Pro fenku chovanou v panelovém či menším bytě je možné zakoupit i tzv. hárací kalhotky pro zabránění zašpinění nábytku a podlah, chovatel by však neměl zapomenout na to, že tyto rozhodně neslouží jako ochrana k nežádoucímu nakrytí.

 

U velkých plemen ( Irský vlkodav, Bordeauxská doga, Shilonský ovčák,  … ) dochází k cyklu hárání často pouze 1x ročně a rovněž tak i začíná – první hárání může přijít až po roce či roce a půl života, což souvisí s celkově pomalejším vyzrávaním organizmu.

U malých plemen první hárání přichází po šestém měsíci věku. 

Shodné časové intervaly pak platí u značkování a pohlavního dospívání samců psů.

První mrouskání u koček : 

U samic koček očekáváme první mrouskání podobně jako u psů přibližně po dosažení šestého měsíce věku. U koček je však třeba v souvislosti s mrouskáním počítat s tím, že hlavně nešlechtěná plemena koček a venkovní kočky jsou v pohlavním cyklu silně vázané na cyklus slněčného osvitu; začínají tedy mrouskat s prodlužujícím se dnem počínaje měsíci únor až -březen a mrouskají až do podzimu. Na podzim a v zimě nastává období klidu (anestru) po dobu 3-4 měsíců bez říje. U koček přešlechtěných a výhradně chovaných doma nemusí být tento cyklus striktně dodržován právě s ohledem na sluneční osvit a tak je možné se setkat s  mrouskáním i v zimních měsících. 

U kocourů nastává období pohlavní dospělosti rovněž po 6-tém měsíci věku kocoura, kdy tato se projevuje značkováním si domácího území, tzv. Sprejováním. Toto značkování sprejováním zpravidla probíhá tak, že se kocour otočí k objektu (zeď, nábytek) zády a vystříkne na jeho povrch typicky zapáchající moč. U přešlechtěných velikých plemen koček, jako jsou např. Mainské mývalí, či Britská plemena též můžeme očekávat opozděný průběh dospívání, kdy není výjimkou nástup pohlavní dospělosti v roce a půl, i později.