PORADNA VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE : JAK ZVLÁDNOUT STRES A STRACH Z OHŇOSTROJŮ

Hlavní problém u stresu až strachu z ohňostrojů u domácích miláčků vyvolává především strach z hlasitých zvuků, ať již se jedná především o psy, rovněž tak se však můžeme s těmito projevy strachu a stresu setkat i u jiných druhů domácích zvířat : u koček, papoušků či fretek.

Projevy strachu až fobie z hluku jsou, od nejlehčích po nejzávažnější, především, vyjma otřesu psychického či sluchového orgánu zvířete ty, které můžeme zevně pozorovat. 

Mezi nejčastější projevy strachu a fobie z nadměrného hluku jsou u psů zejména : 

  

  • vyhledávání úkrytu, kdy se zvíře snaží ukrýt se před zdrojem hluku
  • nadměrná vokalizace (štěká, vyje, kňučí)
  • nadměrný třes celého těla
  • nadměrné slinění
  • odmítání vstupu do některých místností
  • narušený spánek, často z důvodu :
  • nadměrné kontroly prostředí a
  • nekontrolovatelné defekace

Vrozeným podnětem strachu u psů a koček je zejména strach z ohrožení života a rovněž i strach z neznámého

Strach a stres z ohňostrojů u psů a kočekVrozeným podnětem strachu u psů a koček je zejména strach z ohrožení života a rovněž i strach z neznámého. Jiné projevy strachu u psů a koček jsou projevem naučeného chování, což znamená, že pes si spojil některý nepříjemný zážitek z minulosti s něčím, co bylo v té době nablízku podobně, jako je tomu u lidí : s konkrétním předmětem, místem nebo člověkem. 

Získané strachové reakce lze odstranit podobně jako u jiných nežádoucích podmíněných reakcí: výcvikem a případně i současným podáváním farmak. 

Je tedy důležité, zejména u štěňat, psychosomatickou reakci psa podchytit již v zárodku - zejména, pokud se Váš pes či kočka setkává s ohňostroji poprvé.

Projevy strachu zvířete z hluku, ohňostrojů či bouřky lze rozdělit do skupin dle intenzity, a to :

1. Mírný stres, běžný strach : Snaha o únik od zdroje huku a zvýšená vokalizace

V případě, že Váš pes či kočka zvládá stres z hluku pouze snahou o únik od zdroje hluku, případně jenom nadměrnou vokalizací, stačí si zvířátka nevšímat a snažit se chovat normálně tak, jako by se nic výjimečného nedělo. Velmi často se, zejména u psů, můžeme setkat s tím, že si prostřednictvím nestandardní situace vyžadují pozornost : nadměrná vokalizace se pak může i zvyšovat. Pokud se však vyvarujeme i my nestandardnímu chování, zvířátko se uklidní a celou situaci bude vyhodnocovat více klidně. Někteří psi se například snaží svého pána naopak bránit. Zvířátko však i v takovém případě lze tímto způsobem opět více sklidnit, kdy např. pes situaci vyhodnotí jako relativně neškodnou, což má za následek, že jeho stresové reakce opadnou.

2. Střední stres, strach : Mírný až střední třes, zvýšená vokalizace

Velmi se osvědčilo vytvoření tzv. ´zóny klidu´ pro miláčky. Na vytvoření tohoto místa je nejvhodnější místnost bez oken z důvodu omezení hlučnosti a viditelných záblesků - z tohoto důvodu je v panelákových bytech nejvhodnější koupelna, případně vstupní chodba. Na tomto místě by se měl nacházet pelíšek, nebo komfortní matrace na které je zvíře zvyklé spát, míska s vodou, oblíbené hračky, případně žvýkací kosti, něco k snědku. Na toto místo je nejvhodnější miláčka přivykat minimálně týden před očekávanou zátěží (stresem), zejména pokud jste tuto formu stresu pozorovali již v minulosti. V případě potřeby – projevů vyšší úrovně stresu až fobie by měl být majitel připraven tam strávit se svým miláčkem okamžiky vykazující nejvyšší úroveň hluku.

3. Vysoký stres : zvýšená produkce slin, zrychlený dech, zvýšená defekace, zvýšená vokalizace

Jestli Váš miláček projevuje vyšší úroveň stresu až fobii třesem, případně až slintáním, pomočováním se a nezvladatelnou defekací, je nejvhodnější použít u něj samozřejmě již vzpomínanou "zónu klidu". Bohužel, tyto projevy již nejsou zvladatelné pouhým uklidňováním zvířete slovně, případně hlazením, ale je potřeba zapojit i pomocné terapeutické prostředky. Mezi tyto pomocné terapeutické prostředky patří feromony a různé typy sedativ. 

Specifické feromony patří mezi přirozené „zklidňovače“, kterými komunikují zvířata mezi sebou : přípravky js obsahem feromonů lze běžně zakoupit ve formě obojků, výparníků do elektrických zástrček, případně ve formě roztoků určených k aplikaci na hračky zvířete, čehož se využívá zejména u štěňat. Tyto feromony jsou schopny zvíře zklidnit zejména při projevech nižších stupňů úzkosti a stresu.

4. Nejvyšší stres : vysoká produkce slin, rychlý dech, znatelné bělmo, nekontrolovatelná defekace, často až bez vokalizace

V případě nejvyšších stupňů stresů a fobií u psů a koček je nejvhodnější použít sedativa, které pejska, nebo kočičku zklidní. Tato sedativa ve formě tablet, nebo gelů je vhodné podávat pouze po poradě s veterinárním lékařem. Ač je třeba myslet na to, že sedativa není vhodná podávat zvířatům, která mají problémy se srdcem, která tedy trpí kardiovaskulární onemocněním, nebo zvířatům výrazně starým z důvodu možného výskytu různých komplikací, vřele doporučuji konzultaci s veterinárním lékařem zejména tehdy, vykazuje-li Vaše zvířátko projevy středního a vyššího stádia stresu. Rozhodně myslete na stres, kterému je Váš pejsek nebo kočka vystaven a snažte se učinit vše pro to, aby bylo Vaše zvířátko na ohňostroje a s tím související náročnou situaci připraveno předem !

Pevně věřím, že Vám těchto několik rad bude s to napomoci ke zdraví Vašich zvířátek a Vy prožijete krásné a pohodové vánoční svátky. Přivítejme společně nový rok 2016 v pohodě a v kruhu našich přátel, známých a v neposlední řadě rovněž i  našich zvířecích miláčků.

Autor : MVDr. Boris Seman | Foto : wikipedia.org,  pixabay.com