VETERINÁŘ RADÍ : POZOR NA ÚRAZY ZVÍŘAT V JARNÍM A LETNÍM OBDOBÍ

Jarní a letní měsíce jsou obdobím, kdy se většina psů, koček, ale jiných malých i větších domácích mazlíčků pohybuje venku na otevřeném prostoru. Psi, kočičky, fretky, králíci, ale třeba i potkani nebo želvy či šneci se dostávají po dlouhém zimním období pryč z uzavřených prostor domů a bytů a užívají si sluníčka podobně, jako jejich chovatelé. Toto období je však spojeno s vyšším rizikem výskytu úrazů, kdy statisticky nejčastějšími úrazy zvířat jsou zejména ve městech kolize s motorovými vozidly. Rovněž tak dochází ke vzájemnému napadení psů a koček, pádům z výšek, uvíznutí, řezným ranám či přehřátí zvířete v uzavřených prostorách, zejména ve vozidlech na parkovištích. Bohužel, velmi smutnými jsou pak otravy zvířat nástrahami na hlodavce či otravami z volně pohozených návnad.

Nemalou skupinou úrazů zvířat pak jsou pak rovněž jejich vzájemné šarvátky, kdy dochází k tržným a hryzným ranám; někdy i k odkousnutí částí tkání. U malých plemen se pak často setkáváme s poraněními v oblasti krku a hrudníku, kdy tato zranění bývají velmi často vážná s ohledem na orgány, jenž se zde nacházejí.

Nejlepší ochranou zvířat před úrazem je vždy prevence : pamatujme na to, že svého miláčka je třeba mít stále na očích, věnovat mu co nejvyšší pozornost a v oblastech s větší koncentrací zvířat použít u psů vodidlo a koš. V případě vzájemného napadení psů pak rozhodně nezasahujte holýma rukama; dbejte bezpečnosti své, dětí v okolí a v neposlední řadě i Vašich zvířat. 

V případě, že v rámci šarvátky mezi Vašimi mazlíčky přece jen dojde k poranění, vždy, zejména z preventivních důvodů volejte svého veterinárního lékaře : Pro Brno a okolí máme připravenu NONSTOP veterinární pohotovost na tel. 777 478 007

Autor : MVDr. Boris Seman